Dużo bardziej bezpiecznie czujemy się na spacerze z psem, który zna podstawowe komendy, który się nas słucha, a co najważniejsze nie robi czegoś, za co mógłby być skarcony. Dlatego trzeba podejść do tresury w sposób jak najbardziej poważny, ale i bezpieczny. Bo zarówno bezpieczeństwo nasze jak i naszego psa jest bardzo ważne.

Bezpieczeństwo psa i właścicielaZacznijmy od tego, że pierwsze kroki w zakresie szkolenia psa stawiamy na gruncie, który jest znany naszemu pupilowi. Pies będzie czuł się tam pewnie, a co za tym idzie nie będzie zdekoncentrowany i zwróci uwagę na nas a nie na nowe otoczenie. Po drugie musimy się wyposażyć w smakołyki dla naszego psa – nagrody, które będą mu wydzielane, gdy wysłucha naszej komendy. Należy mieć też przygotowaną „formułkę”, którą wypowiemy, gdy pies zachowa się niepoprawnie. Zazwyczaj jest to krótkie słowo „nie” lub „nie wolno”. Należy zawsze wypowiadać je tym samym tonem i z takim samym natężeniem głosu.

I tu pojawia się problem. Jak mamy tego dokonać? Z pomocą mogą tu przyjść elektroniczne obroże treningowe, za pomocą których wyemitować możemy sygnał dźwiękowy, który będzie naszemu psu dawał znać, że nie postępuje właściwie. Dla wzmocnienia działania sygnału do dyspozycji mamy także impuls korekcyjny, który powoduje nieprzyjemne uczucie jakim jest napięcie mięśni. Tego typu rozbudowane funkcje oferują np. markowe obroże elektryczne polskiej marki EasyPet.

ECMAJak wybrać najlepsze i bezpieczne modele ? Obroża elektroniczna będzie skuteczna i bezpieczna dla naszego psa jeśli posiada certyfikat ECMA. Certyfikat ten poświadcza także o wysokiej jakości produktu. Obroże treningowe z certyfikatem ECMA nie podadzą zbyt silnego impulsu, gdyż jego parametry są ściśle określone. Obroża treningowa z certyfikatem ECMA jest też chroniona przed niekontrolowanym użyciem. Nosząc pilota w kieszeni może nam się zdarzyć wciśnięcie przycisku na dłużej niż osiem sekund. Po tym czasie obroża dezaktywuj się i nie jest możliwe dalsze podawanie impulsu.

Zagraniczne marki, które oferują obroże z certyfikatami ECMA to przede wszystkim: PetSafe, Innotek, SportDOG, Dogtra oraz Num`axes. Marki SportDOG oraz Dogtra polecane są zdecydowanie osobą ceniącym zaawansowane systemy najwyższej jakości. Zaawansowanie to dotyczy przede wszystkim zasięgu pracy zestawu. Również w ofercie firmy Num`axes znajdziemy propozycje o dużych zasięgach dla profesjonalistów. Produkty marek PetSafe oraz Innotek dedykowane są użytkownikom amatorskim. Obroże te cechują się umiarkowanym zasięgiem i bardzo prostą obsługa.

Posted Sierpień 4th, 2011 by sylwia

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>