Bardzo nowoczesne systemy trenowania psów bazują na systemie nagród. Polega to na tym, że pies – w zamian za wykonanie wydanego przez właściciela polecenia w pożądany sposób – otrzymuje smakołyk. Takie rozwiązanie nie jest niestety pozbawione wad, ponieważ nauczymy psa robienia czegoś tylko po to, aby dostać przekąskę. Zwierzę w ten sposób nie nauczy się, że pewne jego zachowania są złe. Będzie chciał tylko dostać coś smacznego, a jeśli nie dostanie – zaczną się tak zwane problemy wychowawcze. System nagradzania skuteczny jest tylko wówczas, jeśli idzie z systemem kar.

Behawiorystyka psa to podstawa

Dzięki temu możliwe jest oduczenie pupila nieprawidłowych zachowań. Można to zrobić za pomocą obroży treningowych , antyszczekowych bądź niewidzialnych ogrodzeń zwanych również elektrycznymi pastuchami. Kojarzyć się będą zwierzęciu niekoniecznie najprzyjemniej i pies po prostu zrezygnuje z określonych zachowań, bo nauczy się, że skończy się to dla niego niemiłym impulsem czy też dawką równie niemiłego zapachu. Chodzi w tym wszystkim o to, aby wyrobić u niego świadomość, które jego nawyki są złe. W przypadku obroży elektronicznych istotne jest to, że w każdej chwili możemy skorygować niepoprawne zachowanie psa za pomocą pilota. Jeżeli chodzi o obroże przeciw szczekaniu są one zazwyczaj automatyczne czyli gdy pies noszący obrożę zacznie szczekać wtedy obroża się uaktywnia i odpowiednio reaguje (elektryczna poda impuls elektrostatyczny, ultradźwiękowa emituje ultradźwięki a sprayowa poda dawkę nieprzyjemnego sprayu).

Z niewidzialnymi ogrodzeniami jest podobnie, jeśli pies noszący obrożę zbliży się do rozłożonego przewodu wstępnie dostanie ostrzeżenie dźwiękowe, a jeżeli zbliży się jeszcze bardziej obroża poda mu impuls elektrostatyczny, który napina psu mięśnie. Na efekty tresury z systemami elektronicznymi nie trzeba długo czekać. Nasz pies znów będzie najlepszym przyjacielem 🙂 a my będziemy o niego spokojni.

Posted Styczeń 12th, 2011 by majka

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>