Oto kilka podstawowych zasad, jakie musimy wpoić psu, by móc się z nim spokojnie poruszać, a także by nie mieć z problemów w życiu codziennym w naszym domu i poza nim. Szkoląc czworonoga, który ma mieszkać z naszą rodziną w mieszkaniu, czy też domu musimy pamiętać o zachowaniu paru podstawowych reguł. Jedną z umiejętności, jakie winien znać i egzekwować rodzinny pies, jest z pewnością chodzenie na luźnej smyczy. Musimy tak go wytresować, by bez szarpania i wyrywania się mógł chodzić z nami na spacery, do sklepu, na zakupy itp. Dodatkowo zadbajmy o to, by każdy członek rodziny miał władzę nad naszym pupilem, by nikomu nie sprawiał on problemu. Większe psy, gdy są niespokojne mogą nawet przewrócić opiekuna lub też zrobić krzywdę osobom postronnym, dlatego warto to wziąć pod uwagę.

Kontroluj zachowanie swojego pupila

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest wpojenie komend powrotu na zawołanie. Wybierając się poza miasto lub też na spacer do parku, spuszczając psa ze smyczy musimy wyszkolić go tak, aby mieć pewność, że po nawet najmniejszym skinieniu on powróci do nas. Zadziała na niego prosta komenda „Do nogi”. Dobrze wytresowany pies musi reagować na zawołanie, które mówi o przebywaniu w danym miejscu. Gdy powiemy mu „Zostań!”, winien nas wysłuchać i nie opuszczać miejsca na przykład sprzed sklepu, czy też domu znajomego / znajomej. To z pewnością bardzo ułatwi nam życie i usprawni podróże z psem. Kolejnym elementem, który bardzo polepszy nasze życie jest nauczenie psa przebywania w samotności. Będąc właścicielem psa domowego, to bardzo trudne zadanie. Nauka niekiedy jest okupiona pewnymi poświęceniami typu pogryzione kapcie, meble itp. Jednak, gdy pupila nauczymy już odpowiednich manier i wydzielimy miejsce, w którym powinien pozostać w trakcie naszej nieobecności, to przebędziemy prawdziwy kamień milowy w kontaktach z naszym psem.

Gdy to osiągniemy, wtedy praktycznie nic nie będzie stało nam na przeszkodzie w naszych późniejszych relacjach. Chcąc nauczyć psa życia w domu prywatnym, znajdującym się w obrębie własnej posesji, weźmy pod uwagę montaż specjalnych drzwiczek dla psów, które to znacznie ułatwiają jego przemieszczanie się zarówno w obrębie domu, jak i też ogrodu. W łatwy sposób będzie mógł bez naszego przyzwolenia opuścić dom lub do niego wejść. Na tego typu krok warto jednak zdecydować się, gdy pies jest już przeszkolony, ponieważ zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że będąc na przykład utaplany w błocie pobrudzi nasze mieszkanie, itd. Jednak drzwiczki dla psów to bardzo duże udogodnienie.

Posted Maj 9th, 2011 by majka

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>