Oczekując przyjścia na świat dziecka, zdecydowana większość osób zadaje sobie pytanie, jak w takiej sytuacji zachowa się ich pies. Sporo osób rozważa w takich okolicznościach oddanie komuś psa. Generalnie jednak rzecz biorąc, jest to jedna wielka niewiadoma, ponieważ tego nigdy nie da się przewidzieć. Na pewno psa będzie trzeba oddać w sytuacji, kiedy okaże się, że dziecko jest na zwierzęcą sierść uczulone – tego obejść się w żaden sposób nie da, a również jest to taka rzecz, która stoi pod wielkim znakiem zapytania. Podejmowanie pochopnych decyzji nie jest co prawda wskazane, co z drugiej strony nie oznacza jednakże, że nie należy podejmować w tym kierunku żadnych absolutnie kroków i że pewne przygotowania są zbędne. Oczywiście, nie da się psu wytłumaczyć tego, co za pewien czas nastąpi, że przybędzie nowy domownik, jakże ważny, bo zwierzę i tak nic z tego nie zrozumie – nawet, jeżeli jest wyjątkowo mądre i inteligentne. W jaki zatem sposób przeprowadzić szkolenie psa i jak można mu zasygnalizować, że nadchodzą pewne zmiany?

Znakomitym przykładem może być w tym miejscu kwestia dziecięcego pokoju. Wiadomo przecież, że jest on organizowany zanim jeszcze mały człowiek pojawi się na świecie. Kiedy już wreszcie tam zamieszka, częsta obecność psa raczej nie jest tam pożądana. Tego, że nie wolno mu do takiego pomieszczenia wchodzić, należy go nauczyć jeszcze przed narodzinami dziecka – trening trzeba zacząć odpowiednio wcześniej. Potem zwierzę będzie zdziwione, dlaczego nagle zabrania mu się wchodzić gdzieś, gdzie wcześniej miał swobodny dostęp. Pies nie będzie rozumiał przyczyny takiego stanu rzeczy, nie pojmie również, dlaczego właściciele tak bardzo się denerwują, kiedy odwiedza on dziecięcy pokój.Trzeba pamiętać, że już pierwsze dni dziecka w domu będą kluczowe dla dalszych stosunków na linii pies – dziecko i w przypadku problemów dziadkowie decydujący się na wakacje z psem czyli czasowe pozbycie się go z domu powinny być ostatecznością.

Tak więc nauka powinna zostać przeprowadzona ze stosownym wyprzedzeniem. Taki trening idzie różnie – mniej lub bardziej opornie, to już zależy od samego psa. Przy tej okazji niezmiernie pomocne okazują się specjalne obroże treningowe dla psów. Dzięki nim trening przebiega znacznie sprawniej i jest o wiele bardziej efektywny. Kiedy pies nie reaguje na komendę „wróć” albo „stój” etc., wówczas za pomocą impulsu można od niego wyegzekwować, aby takie polecenie wykonał. Kiedy natomiast już dziecko pojawi się w domu, należy zwierzę z nowym domownikiem oswoić – przy czym zawsze trzeba pamiętać o tym, że małe dziecko z psem nie może nigdy zostać sama na sam nawet na przysłowiową sekundę. Tego rodzaju kontakty zawsze odbywać się muszą pod bardzo czujnym okiem osób dorosłych. Warto o ich prawidłowy przebieg się zatroszczyć z kilku powodów.

Dla psa, który do tej pory był w centrum zainteresowania jest to zupełnie nowa sytuacja. Nagle wszyscy interesują się przede wszystkim dzieckiem i nie poświęcają psu już tyle uwagi, co przedtem. Pies więc zaczyna traktować dziecko niczym konkurencję. Bez podjęcia w porę odpowiednich kroków, taki niepozorny na pierwszy rzut oka problem przybrać może rozmiary naprawdę poważnego kłopotu. Powyżej już wspominane systemy treningowe znakomicie w takich okolicznościach zdają egzamin, chociaż naturalnie bardzo dobrze jest, jeżeli wcześniej pies z ich działaniem został już oswojony. Wówczas daje to zdecydowanie jak najlepsze efekty. Pogodzenie posiadania pod jednym dachem i małego dziecka, i psa jest jak najbardziej możliwe, chociaż trzeba w to zaangażować trochę pracy i wysiłku.

Posted Sierpień 23rd, 2010 by majka

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>