Prawda jest taka, że im pies starszy tym trudniej go czegokolwiek nauczyć. Tak samo jest zresztą z ludźmi – im człowiek starszy tym ma więcej swoich przyzwyczajeń, z których nie ma zamiaru zrezygnować. Dlatego wiele osób chcących przygarnąć psa rezygnują ze schroniskowego czworonoga. Powód? Obawa przed tym, że zdemoluje dom i nie będzie się kompletnie słuchał.

Im wcześniej zaczynamy tresurę tym lepiej dla nas i dla psa. Oczywiście młodego psiaka należy uczyć prostych, podstawowych komend. Nie wymagać od niego Bóg wie czego. Bardziej skomplikowanych komend zaczynajmy psa uczyć dopiero, gdy skończy 6 miesięcy. Profesjonaliści uważają ten wiek na tyle dojrzały, by zacząć tresurę w pełnym tego słowa znaczeniu.

W przypadku dorosłego psa klasyczne metody mogą zawodzić. Pies kilkuletni, po przejściach, ma już swoje nawyki i być może nikt nigdy od niego niczego nie wymagał. Dlatego często w takich przypadkach nieodzowna okazuje się elektroniczna obroża treningowa, której działanie opiera się na związkach przyczynowo skutkowych, doskonale rozumianych przez psy.

Posted Sierpień 12th, 2010 by sylwia

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>